Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sigpro has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro.php on line 19

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentEasyOpenGraph has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 20

Notice: Undefined property: stdClass::$images in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 138

Notice: Undefined offset: 4 in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 139

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgK2Png4k2 has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/k2/png4k2/png4k2.php on line 16
Print this page

Starsabout - Halflights

Starsabout to młoda białostocka formacja, która powstała pod koniec 2011 roku. Dwa lata później zrealizowali debiutancką EP-kę zatytułowaną Black Rain Love a w tym roku rozpoczęli nagrywanie pełnowymiarowego debiutu zatytułowanego "Halflights", który doczekał się swojej premiery w kwietniu.

Cechą charakterystyczną brzmienia Starsabout jest wszechobecny klimat.
"To nasz wytrych, którym staramy się dotrzeć do serca słuchacza. Interesuje nas pisanie muzyki wrażliwej, która ma znaczenie, takiej, która będzie dobrym towarzyszem w podróży po codzienności.
Nasze dźwięki są dla melancholików, wrażliwców, kontemplujących, dla tych, którzy nie dosypiają w nocy, którzy nigdzie się nie śpieszą bądź potrzebują wytchnienia, dla tych, co szukają głębiej, dla tych, co wolą dobra niematerialne, dla tych którzy chcą widzieć świat inaczej niż reszta."


Recenzja:

"Ostatni raz byłem tak oczarowany chyba podczas słuchania "Seven" od kwidzyńskiego Underfate. To zdumienie wzięło się przede wszystkim z faktu, że zespół wyrósł jak spod ziemi i zaserwował kawał kapitalnego i mądrego grania.

Podobnie jest teraz z "Halflights". Czterech zupełnie anonimowych facetów tworzy takie dźwięki. Piękna niespodzianka od białostockiego Starsabout.

To właściwie była sympatia od pierwszej minuty. Cudownie się tej muzyki słucha. Tak cudownie, że można odpłynąć i nie są to jakieś buńczuczne frazesy. Autentycznie zasłuchałem się w "Półświatłach" - mało powiedziane, pięknie się zasłuchałem i zniknąłem na te 50 minut. Bo taka jest ta muzyka. Odrealniona, oniryczna, lekko wycofana, wreszcie spokojna i na swój sposób dojrzała. Starsabout nie robi jakichś niesłychanych zrywów w swoich utworach, nie ma tu zwrotów akcji godnych bondowskich filmów i właśnie w tej statyczności tkwi magia i urok tej muzyki. Narracja kompozycji poprowadzona jest w jednostajnym tempie leniwej, kominowej opowieści.

A opowiada Piotr Trypus, wokalem stoickim i eleganckim, bez natarczywych, emocjonalnych porywów czy zbędnych egzaltacji. Stoi on lekko z boku utworu, jest wycofany, ale i fantastycznie wtopiony w klimat. Poza tym dysponuje ciepłą, męską barwą i dobrze się faceta słucha - trochę jak młodego Gilmoura, albo raczej Ricka Wrighta. Odwołanie do Pink Floyd jest nieprzypadkowe, bo Starsabout mają w sobie coś z brzmienia i dostojeństwa brytyjskiego bandu - na takiej samej zasadzie jak czerpali od nich Coldplay na początku kariery, to zresztą chyba też dobry przykład dla dookreślenia poczynań Starsabout (szczególnie coldplayowe "God Put A Smile Upon Your Face" albo "The Scientist" z czasów "A Rush Of Blood To The Head").

Białostoczanie zaskarbili sobie moją sympatię szczególnie tym, że w swoich post rockowych wojażach są raczej bandem art rockowym, może nawet dream rockowym, ale zbudowanym na gruzie post. Dużo tu pogłosów, rozpływających się w przestrzeni gitar, które tworzą gęstą atmosferę, tak gęstą, że można by się w niej utopić. Gitary z jednej strony napędzają utwory, z drugiej, gdzieś w tle, wyłaniają się jakby właśnie z owych otaczających kompozycję półmroków i zawodzą oraz jęczą kolorując tło kompozycji.

Jednak główną zaletą "Półświateł" jest niepowtarzalna atmosfera o stonowanych barwach i dojrzałej, ale wciąż nie przejrzałej, emocjonalności i marzycielskim charakterze. Dźwięki wręcz otulają podczas słuchania, tworząc barierę, przez którą świat zewnętrzny nie ma prawa przeniknąć. Nie mam pojęcia jak Starsabout zbudowali tak spójny, ciepły i nieomal namacalny klimat, ale czapki z głów, tak harmonijnych albumów ze świecą szukać. Na dodatek muzyka ma w sobie dosłownie hipnotyzujący pierwiastek. Podczas słuchania zazgrzytał mi wyłącznie instrumentalny "20 000 Miles", który chyba jednak odstaje od reszty i wprowadza lekki dysonans - nie ze względu na jakąś nagłą zmianę klimatu, ale raczej jest po prostu nudny i niewiele się w nim dzieje. Na całej płycie się zresztą dzieje niewiele, ale w tym jej urok i - kuriozalnie - największa zaleta.

Poważnie, dajcie się ponieść "Halflights". Zasłuchajcie się w tych dźwiękach, tak jak ja pięknie się w nich zasłuchałem. Grupa wyrosła znikąd, a dała nam kawał tak niesamowitej, rozmarzonej i przestrzennej muzyki, przy której się dosłownie odpływa. Nie musicie wierzyć na słowo. Album jest udostępniony do odsłuchu na Youtube, ale pamiętajcie, że najlepiej smakuje w całości. Z mojej strony to już tyle i wracam znów się zasłuchać w "Halflights". Gorąco polecam!"

Grzegorz Bryk

Kup płytę CD

Kup płytę MP3

Lista utworów:  
1. Halflight [06:07]
2. Every Single Minute [06:06]
3. The Night [04:54]
4. Black Rain Love [07:01]
5. Escaped [05:47]
6. Sway [05:01]
7. 20 000 Miles [05:47]
8. Bluebird [07:55]

Data wydania: 06.04.2016

Skład:
Piotr Trypus - guitars & vocals
Tomek Kryjan - guitar
Piotr Ignatowicz - bass
Sergiusz Pruszyński - drums

www.starsabout.bandcamp.com
www.facebook.com/starsabout

e-max.it: your social media marketing partner

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych